Prosinec 2012

Farodin

14. prosince 2012 v 20:24 | Aiendall |  Tvorové
Záhadná rasa, o které málokdo ví, že existuje. Co jsou vlastně zač? Koně? Draci? Nebo něco jiného? Ano, správně, třetí možnost je pravda.


Vzhled:

Na první pohled skutečně vypadají tak trochu jako bezkřídlí kříženci draků s koňmi, ač nejsou ani jedno.
Jsou štíhlí, velice štíhlí a odpovídajícím způsobem k tomu velmi málo váží. Kterýkoliv jiný tvor by zemřel na podvýživu kdyby měl takto vypadat. Až na to, že u nich je toto přirozené a ani přes tu štíhlost jim nikde nelezou žebra ani nevystupují ostře klouby. Na nich ta štíhlost vypadá přirozeně.
Postavu mají podobnou koňské, ale mají trochu jinak postavené klouby a jinak stavěnou kostru, ač to není zřejmé na první pohled. Hlava připomíná dračí, je také štíhlá a zužuje se do útlého čenichu.
Zuby mají, podobně jako lidé, vícero druhů. Nozdry po stranách čenichu jsou štíhlé a úzké štěrbiny, které se ale mohou roztáhnout více do široka.
Velké hluboké oči mohou být buď černé nebo v tmavých odstnech jiných barev. Uši mají špičaté, kornoutkovitého tvaru, posazené podobně jako u koní. A mohou je natáčet dokonce ještě lépe než koně. Na krku jim vyrůstá krátká, velmi tuhá hříva, na kterou není radno sahat. Můžete si o její žíně pořezat prsty. Mohou ji libovolně napřimovat a pokládat těsněji ke krku a její funkce je hlavně chránit obratle krku.
Dlouhý, bičovitý ocas je zakončený chocholkou podobných žíní, jako má hříva.
Žádnou srst ani šupiny nemají. Jen hladkou kůži, která na pohled i na dotek působí jako sametová.
Útlé nohy, v kterých je ale mnohem větší sila než byste čekali, jsou zakončeny čtyřmi vemli dlouhými prsty s polštářky. Dovedou po nich našlapovat opravdu lehce a tiše. Ale mají také krátké zahnuté drápky. Při běžné chůzi po nich nešlapou, takže zůstávají velmi ostré. Používají je ale při běhu na kluzkém povrchu, aby nepodklouzli. A samozřejmě někdy také v sebeobraně, byť ne příliš často. Prsty mají ještě jednu zvláštnost. Ač na první pohled vypadají normálně postavené, krajní vnitřní prst každé nohy jde otočit, podobně jako vratiprst u některých ptáků. Díky tomu jsou schopni uchopit předměty.
Nejčastěji bývají v různých odstínech hnědé, s černou hřívou, ale občas se vyskytují i tmavošedé verze.
Po stranách jejich krku, těsně pod hřívou, na některých místech na nohách a občas i jinde mívají na kůži mívají tmavé znaky, připomínající jakési písmo, ale nikdo nezná jejich význam. Znaky se mohou během života měnit a nikdo dosud netuší, co znamenají a podle čeho se mění. Existuje teorie, že souvisejí s jejich magií, ale nikomu se ji dosud nepovedlo ověřit.

Za zmínku stojí také některé biologické zvláštnosti. Například mají tři plíce, nikoliv dvě a srdce nemají umístěné na levé straně, jak jsme zvyklí, ale v prostředku hrudi, chráněné páteří a žebry. Žeber mají víc než na kolik jsme zvyklí, ale mají je kratší. Mezi koncemi žeber a hrudní kostí je mnohem delší úsek chrupavky, než je obvyklé. Hrudník je tak mnohem pružnější. jejich klouby jsou ohebnější a lépe zajištěné šlachami, takže se tak snadno nevymknou. Celkově jsou jejich šlachy a svaly odolnější, mají jinou strukturu (ne, opravdu se mě neptejte, jak je mají uspořádané), proto vydrží velkou zátěž i při tom, jak štíhlí a křehce vypadající tihle tvorové jsou. Také jejich kosti mají odlišnou strukturu a kromě odolnosti jsou také docela pružné.


Původ rasy:

Jak už bylo naznačeno na samém začátku, nikdo ho vlastně nezná. Obvykle je všichni odhadují na potomky nějakého druhu koní a draků, ale to je naprostý omyl. Biologicky nemají ani s jedněmi nic společného a z pozemských zvířat mají druhově nejblíže k vačicím. Jde o nesmírně vzácný druh, o kterém se nikdy nepodařilo zjistit, jak vznikl nebo odkud přišel.


Životní prostředí:

Jak se ostatně dá odhadnout z jejich postavy, zrozené k rychlosti, jsou to tvorové volných prostranství a slunečných lesů, kde se mohou dobře pohybovat. Ale kdo by si myslel, že se omezí pouze na toto, mýlil by se. Díky utváření jejich prstů, nízké váze a stavbě kostry dovedou také výborně šplaht a skákat, jak po skalách, tak po stromech.
Co nesnášejí, jsou uzavřené prostory, kde se cítí jako v pasti. Potřebují volné nebe nad hlavou a prostor, kde se mohou pohybovat. Nikdy by nemohli žít v podzemí a do města nevstoupí, pokud vysloveně nemusí. I pak se z něj snaží raději dostat.


Strava:

V tomto směru jsou velmi nenároční. Pokud na ně nejsou kladeny velké nároky, běžně se živí jen trávou, rostlinami, ovocem a podobně. Ale ve skutečnosti jsou to všežravci. Nepohrdnou drobnějšími hlodavci a savci, které velmi obratně loví na otevřeném prostoru. Velká zvířata neloví, na to jsou příliš mírumilovní.


Mláďata a rodinné vztahy:

Vzhledem k tomu, že jich je - a vždy bylo - velmi málo, obvykle nežijí mezi vlastním druhem. Ale toulají se osaměle. Někdy se sžijí s jinou rasou. Mohou si najít přátele, druhy mezi jinými rasami a jsou tak docela spokojení. Pak často přebírají některé místní zvyky a nebo se jim přizpůsobují.
Jak doopravdy vypadají námluvy jejich rasy, nikdo neví. Ale co se ví, že si hledají partnery, kterým pak jsou velice věrní, ať jde o jejich vlastní rasu nebo o jinou. Pokud jejich partner zemře, trápí se pro něj velmi dlouho a ne vždy si vůbec najdou dalšího.
Svoje potomky vychovávají s láskou až do dospělosti a učí je všemu, co sami znají. Přesný věk, kdy dospívají, nelze přesně určit. Většina z nich se rodí ze smíšených párů. Mají takovou zvláštnost, že pokud se spojí s jinou rasou, potomek se narodí jako čistokrevný a to buď rasy matky a nebo otce, jak kdy. Tohle je náhodné. Ale délka dospívání může být druhou rasou ovlivněna, není tedy stálá.
Vzhledem k tomu, že jsou velmi dlouhověcí, tak to ale obvykle bývá málokdy dřív, než po několika desítkách let.
Až potomci dospějí, obvykle sami chtějí odejít na cesty a rodiče jim nebrání. Ale vždycky je znovu rádi uvidí. Širší rodinné vztahy nepěstují.


Schopnosti:

A tady se dostáváme na nejistou půdu.
Po fyzické stránce vynikají rychlostí a obratností. Pohybují se velice plynule a tak rychle, že si mnohdy neuvědomíte, že se začali hýbat a už jsou u vás. Rychlost navíc dovedou udržet velmi dlouho. Také dovedou bleskově měnit směr, kličkovat a podobně, obratní jsou na to víc než dost. Nejsou příliš fyzicky silní, na to v jejich útlém těle není ani potenciál.
Přidejte k tomu schopnost šplhat, výborný zrak, kterým rozeznají i drobné detaily na velkou vzdálenost. V noci vidí také velmi dobře. I sluch mají ostrý a dovedou určit odkud přichází zvuk velmi přesně a to i u zvuků přicházejících z velkých vzdáleností. K tomu jim napomáhají jejich pohyblivé uši.
Rozhodně na tom tedy nejsou špatně.

A teď se dostáváme k tomu zajímavějšímu a méně probádanému. Ví se o nich, že jsou empati. Dovedou používat telepatii, dorozumívají se s její pomocí. Mimo to dovedou měnit podoby, ale není pro ně vůbec dobré zůstávat v cizí podobě dlouho. Potřebují se občas proměnit. Ne že by zapomněli kdo jsou, jako se někdy může stát u některých jiných ras, ale mají potom problémy s magií.
Zcela přirozeně jsou silně odolní vůči magii. jejich kůže dovede přirozeně odstínit i opravdu silný výboj, aniž by se o to oni sami museli pokoušet. Z jejich žíní ze hřívy, uměle ponořené do jantaru, se dají vyrobit velmi mocné ochranné amulety, fungující jako výtečný obranný štít pro případ, že by za vás někdo zaútočil. Musí-li sami útočit, používají obvykle série krátkých, velmi přesných výbojů s pozoruhodnou schopností projít kde čím.
Mimo to mohou čarovat cíleně a dovedou se naučit magii různých oborů. Ale vždy jde o mírnější formy, spíše obranné. Černou magii nepoužívají nikdy a nejraději mají magii související s přírodou.
Ale víc se o jejich magii neví. Přestože to v žádném případě není všechno.


Nemoci a co je může ohrozit:

Nejsou příliš náchylní na nemoci, ale je je možné zranit jako každého jiného. Nemají obrněnou kůži, šupiny ani nic takového. Jen svou jemnou kůži, útokům se brání svou rychlostí a obratností. Když je zasáhnete, zraníte je jako každého jiného.
Jsou mírumilovní, sami se do boje nikdy jen tak nezapojí, pokud tedy nechrání třeba své přátele, družku a nebo mládě, kteří se v tu chvíli bránit nemohou. Ale často se stává, že jsou to oni, kdo je napaden.

Pro jejich kůži a žíně byli často loveni mocnými tmenými mágy a kolují fámy, že jsou velmi dobře použít i jejich krev a vlastně téměř vše z nich. Jejich magie je navíc velmi specifická a tak jde snadno vystopovat. Navíc je z ní poznat, že je použitelná do mnoha obranných kouzel. To z nich naneštěstí dělá lovnou zvěř.

Vnitřním nebezpečím pro ně může být také jejich vlastní magie. Pokud byli příliš mladí, když se oddělili od rodičů, nemusí o ní vědět dost, aby se vyhli všem rizikům. Každá silná magie je nástroj, s kterým je nutno zacházet opatrně a neměli-li dostatečné vzdělání, mohou se dopustit chyb, které jim moc neprospějí.
Velkým nebezpečím je dlouhodobé setrvávání v jiné než vlastní podobě. Mohou se tak pohybovat pořád, ale měli by se aspň občas aspoň na chvíli proměnit zpět, jinak se jejich magie může stát nestabilní a začít se otáčet proti nim. To je velmi nebezpečné. Mohou zešílet, onemocnět a může je to velmi rychle zabít. Návaly paniky a následný bezhlavý útěk kamkoliv, bez ohledu na terén a překážky, jsou asi tak tím nejmenším zlem, které je pak při něčem takovém potká.


Chování k lidem a k jiným rasám:

Jsou velmi mírumilovní a přátelští, ale také velmi plaší. Pokud je potkáte v jiné než vlastní podobě, budou o něco méně plaší, protože vědí, že nevíte, co jsou zač. Navíc umí věrohodně napodobovat chování rasy, v niž se proměnili. Vždy ale působí přátelsky a trochu zdrženlivě. Obvykle bývají oblíbení, i když trochu za podivíny, kvůli jejich neochotě žít ve městech a určitému odstupu, co si udržují. Obvykle o sobě totiž nikdy moc neprozrazují. Jen mlčky pomáhají ostatním, když mohou.
Trvá to dlouho, než si někdo získá jejich důvěru a i tak mu často neřeknou, co jsou zač. Nedělají rozdíly mezi rasami, chovají se tak ke každému, jen agresivních ras se straní.
Jejich plachost a zdrženlivost si nikdy nespleťte se zbabělostí. To byste dělali velkou chybu. Bez zaváhání se pro vás vrhnou do víru boje, aby vás odtamtud vynesli, když budete ohrožení. Bez ohledu na to, že se jim boj hnusí. A stejně tak budou klidně udržovat mohutnou obranu nějakého místa, i když budou vědět, že je to může zabít, pokud tam budou mít přátele a nebo prostě budou vědět, že tam žijí dobří lidé. A pokud se na to přijde? Ještě se budou tvářit nechápavě, že co je na tom tak zvláštního. Vždyť přece vůbec nic zvláštního neudělali. Tak to vidí oni.


Chování k nim:

Trochu problém je v tom, že pokud je neuvidíte v jejich přirozené podobě, nepoznáte na nich, co jsou zač. Leda by vám to sami řekli, což se stává dost málokdy. Ale pokud se tak stane a nebo jinak zjistíte co jsou zač, buďte k nim milí. A vždy buďte upřímní. Oni dovedou poznat hodně z toho, co cítíte a když se jim trochu otevřete, poznají to a ocení to. Potrvá to, než vám začnou věřit. Ale pokud se tak stane, našli jste přítele na celý život, který pro vás udělá první poslední. Nikdy je nezraďte. Nezapomněli by na to. Nebudou se vám mstít, ale prostě s vámi už nikdy nebudou mít nic společného, znovu jejich důvěru nezískáte, ani kdybyste se sebevíc snažili.


Můj názor:

Fascinující rasa, o které se toho stále ještě moc neví a asi nikdy vědět nebude. Na to je jich příliš málo, příliš neradi o sobě mluví a jsou příliš plaší. Ale stojí za to je znát aspoň takhle.