Aimorský divoký kůň

12. prosince 2010 v 14:43 | Akylasia |  Tvorové
Vzhled:
Postavou je podobný arabskému koni. Je elegantní, s úzkýma nohama, klenutým krkem i hlavou. Má přiměřeně velké oči černé barvy. Hříva mu spadá až po plece, ocas téměř až k zemi. Mají neuvěřitelně pevná kopyta, nad nimiž mají drobné rousy. Výškově se pohybují hřebci okolo 190 cm v kohoutku, klisny okolo 175 cm v kohoutku a čerstvě narozená hříbata okolo 130 cm v kohoutku.
Co se barevnosti týká, je různorodá. Může se objevit od rezavé, bílé, černé až po hnědé nebo krémové. Vzor na těle se, dá porovnat s, v dnešní době k vzácnému, druhu Apalosy, tedy náhodně rozmístěncýh flíčků. Jedinným kritériem je fakt, že flíčky jsou drobné, jako by jste koníka postříkali.
Životní prostředí:
Dávají přednost rozlehlým pláním se šťavnatou travou, nedalekým zřídlem vody a úkrytem v podobě lesa. Spokojí se však i s lesní mýtinou, pokud nejsou v početném stádu. Vyhýbají se blízkosti lidí a lidského obydlí, stejně tak i blízkosti přirozených nepřátel.
Strava:
Jsou to čistí býložravci, kteří se spokojí s dostatkem trávy, popřípadě sena, bylin či nějakých plodů. Jelikož si vybírají místa blízká lesů, nemají potíže s dostatkem lesního ovoce a svěží trávy. Nepotřebují příliš často pít, ovšem mají své limity, které znají a snaží se jim zabránit. Nemají žádné specifické požadavky.
Mláďata a rodinné uspořádání:
Jsou to společenská zvířata tvořící stáda. V jejich čele je jeden jedinec, hřebec či klisna, který stádo vede a hlídá před nepřáteli a útočníky a hledá místo ideální pro život stáda. Ostatní koně ve stádě mu důvěřují a nechávají výběr na něm.
Klisna může být v říji dvakrát do roka. Na jaře a na podzim. Podle toho se také rozlišují hříbata, podzimní a jarní. Klisna je březí zhruba pět měsíců. Rodí živé jedince, kteří jsou schopni se okamžitě postavit. Jako jiní koně patří k savcům, proto zpočátku hříbata sají mateřské mléko.
O hříbata se stará celé stádo, rozptyluje, hraje si s nimi a učí je. Pokud je ve stádu víc matek, jsou ochotny krmit i cizí hříbě, pokud ovšem mají dostatek mléka.
Hříbata sají mléko zhruba do jednoho roka, poté jsou postupně učeny na ovoce a trávu. Do dvou let však tuto stravu nadále kombinují s mateřským mlékem. Po dvou letech již matka neprodukuje mléko a hříbata přechází kompletně na pevnou stravu.
Dospívají asi ve dvaceti letech. Tehdy mohou buď opustit stádo, nebo v něm zůstat. ostatní koně je nevyhání, ani vůdce.
Tito koně, ač jsou rozdílný od ostatních, se nevyhýbají ani kombinacím s ostatními stády, se kterými mohou mít potomky. Hříbata pak získávají vlastnosti těchto koní i jejich dlouhověkost (viz., schopnosti).
Schopnosti:
Jsou to vynikající běžci s neuvěřitelnou vytrvalostí a schopností kličkovat, oproti typickým koním. Ač nežijí ve skalnatém prostředí, umí výtečně šplhat. Mají neuvěřitelně rychlí metabolismus a patří mezi dlouhověké koně (dožívají se v průměru 500 let - záznamy o starším jedinci nikde neexistují). Většinou však ve svém stáří podléhají svým pronásledovatelům, proto jejich věková hranice není známa.
Nemoci a co je může ohrozit:
Jsou to koně, jako kterýkoliv jiní. Může je ohrozit jed, špatné byliny, mohou nastydnou, mohou je napadnout různé plísně a choroby typické pro jakékoliv jiné koně. Jejich odolnost je naprosto stejná, jako u jiných druhů známých koní.
Ohrozit je proto může cokoliv, co je. Nejen nemoci, ale i lidé či jiní předátoři, kteří jsou schopni je ulovit. Jako obrana se pro ně vyvinula jejich rychlost a obratnost.
Chování k lidem a jiným rasám:
Jsou to plachá a nedůvěřivá zvířata. Pokud narazí na tvory, který žijí v daném prostředí, příliš je neřeší. Pokud to ovšem nejsou masožravci či útočníci, kteří by je mohli ohrozit. Nejsou útoční, především sázejí na svou hbitost a utíkají, i když pak musí hledat nová místa pro žití. Lidé jsou pro ně lovci, proto před nimi utíkají.
Chování k nim:
Pokud si je chcete získat, posaďte se někde v jejich blízkosti, beze zbraně. Zůstaňte v klidu, bez pohybu a čekejte až k vám přijdou. Ani tehdy se nehněte a čekejte. K pohybu si troufněte až tehdy, kdy se ve vaší blízkosti začnou poklidně pást, tehdy vás vezmou na vědomí. Chovejte se klidně, pohybujte se uvolněně a pokud možno pomaleji.
Můj názor:
Jsou to krásná, elegantní a inteligentní zvířata. Nádherná na pohled a ještě nádhernější, když jednoho z nich máte za přítele. Umí dovádět, provokovat, ale jsou i mazlivý a tvrdohlavý.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama